VuePress'e İlk Bakış

VuePress Nedir?

VuePress Markdown kullanarak statik siteler oluşturmaya yarayan Vue tabanlı NodeJS kütüphanesidir. VuePress ile oluşturulan her sayfanın bir HTML sayfası oluşur, oluşan HTML sayfaları SEO uyumludur ve yüksek performansa sahiptir. Aynı zamanda sayfa yüklendikten sonra Vue statik içeriği alır ve bir Single Page Application(SPA)'a dönüştürür. VuePress'in bu harika özelliği ile Google botlarına içeriğinizi okutmuş, kullanıcılara da SPA deneyimini yaşatmış olursunuz.

VuePress, iki bölümden oluşur.

1. Statik Web Sitesi Oluşturma

Vue ile geliştirilmiş VuePress temalarını ve eklenti API'larını kullanarak statik siteler oluşturmanızı sağlar.

Örnek

2. Teknik Doküman Oluşturma

Varsayılan temayı kullanarak bir ürünün teknik dokümanını kolaylıkla oluşturmanızı sağlar.

Örnek

Nasıl Çalışır?

Bir VuePress sitesi aslında Vue, Vue Router ve webpack ile oluşturulmuş Single Page Application(SPA)'dır. Eğer Vue hakkında bilgi sahibiyseniz, VuePress için geliştirme yaparken, Vue ile geliştirme yapmaya ne kadar benzediğini farkedeceksiniz. (VuePress teması, eklentisi yapma gibi işlemlerde.)

VuePress ile yaptığınız uygulamarı derlerken her sayfanın statik HTML dosyası oluşturuluyor. Bu HTML dosyaları oluşturulurken Nuxt ve Gatsby gibi projelerden ilham alınmış.

Her markdown dosyası, markdown-it ile derleniyor. Bu sayede markdown dosyaları içerisinde Vue bileşenlerini ve HTML etiketlerini kullanabiliyorsunuz.

Özellikler

  • Güçlü bir eklenti API'si mevcut.
  • Teknik dokümasyonlar için optimize edilmiş bileşenler mevcut.
  • Vue bileşenleri markdown dosyaları içerisinde kullanılabiliyor.
  • Vue destekli özel tema sistemi mevcut (Vue ile kendi VuePress temalarınızı oluşturabilirsiniz).
  • Otomatik Service Worker oluşturabiliyor.
  • Kolay Google Analytics entegrasyonu.
  • Çoklu dil desteği mevcut.

Kaynaklar

Bu yazımda VuePress nedir? Nasıl çalışır? Özellikleri nelerdir? gibi konulara değindim. Bir sonraki VuePress yazımda VuePress'in kurulumundan bahsedeceğim ve VuePress ile minik bir dokümantasyon sitesi oluşturacağım.

Takipte ve hoşça kalın ^^ 👋